כיצד בוחרים חוקר - ציור של בנקסי

איך בוחרים חוקר פרטי?

חוקר פרטי הוא מקצוע מורכב הדורש מקצוענות וראייה מעמיקה, אבל המסתורין הנלווה אליו, מכורח חסיונם של נושאי ומושאי החקירות, מכסה לעתים את זהותו של החוקר. אם כך, איך יודעים מי מבין החוקרים הפרטיים מחזיק בכל הכישורים הנדרשים לביצוע חקירה יעילה, ייחודית או מסובכת מעט? להלן מדריך מקוצר לבחירתו של חוקר פרטי מצוין.

רקע 
חוקר פרטי, רצוי שיהיה בעל רזומה מרשים. שירות בצבא, במשטרה, בשב”כ או בגוף בטחוני אחר בתפקידי מפתח ובעבודת חקירות, מודיעין ובילוש, הם בסיס מעשי טוב. ועם זה, חוקרים פרטיים רבים התחילו את דרכם כחוקרים מתאמנים במשרדי חקירות, חלקם למדו גם במכללות או בקורסים לחוקרים פרטיים, וכך צברו את הניסיון הנדרש.

הסמכה
חוקר פרטי חייב להחזיק ברישיון, אותו הוא מקבל לאחר התמחות בת שלוש שנים במשרד חקירות מורשה. וזה רק המינימום הנדרש. בתום שלוש שנות ההתאמנות חייב החוקר לעמוד בבחינה מטעם משרד המשפטים שהוא גם הגוף שמעניק לו את רישיון חוקר “מן המניין” על פי חוק חוקרים פרטיים. רק לאחר חמש שנים בהן שימשחוקר פרטי מן השורה במשרד חקירות יכול החוקר לקבל את הרישיון המיוחל כדי לנהל בעצמו משרד חקירותולהציע את שירותיו ככזה לציבור הרחב.

ניסיון, גיל וכישורי ניהול חקירה
יש מקצועות רבים שבהם צעירים מחוננים יכולים להצליח בגדול בתחילת הדרך. ענף החקירות הפרטיות איננו היי טק. ניהול חקירה דורש תבונה מיוחדת ויכולת רב תחומית. לשם כך דרושה חוכמת חיים, ויכולת לא רק לאסוף נתונים, אלא גם לקלוט, לעבד, לנתח ולהעריך אותם בצורה חדה ומדויקת. סביר להניח כי ניסיון החיים של חוקר פרטי בן ארבעים ומעלה, מלבד הידע הפורמלי והניסיון הבסיסי שקנה לו בתחום החקירות, עשירים הרבה יותר מזה של חוקר שאך יצא לדרך.

מהירות תגובה
בנוסף לכל הנ”ל, חוקר פרטי צריך להיות גמיש ודרוך כדי להגיב מהר להתפתחויות המתרחשות במהלך החקירה, גם אם אלה אינן צפויות כלל. יכולת זאת היא גם תכונת אישיות וגם מיומנות נרכשת.

תחום התמחות בחקירות
יש שמשרדי חקירות מייחדים את עיסוקם לשוק המוסדי, למודיעין עסקי, לשוק המקומי או לחקירות בחו”ל. כדאי לבדוק את ניסיון המשרד הרלוונטי לתחום שבו אתם זקוקים לחקירה. למשל, לא כל מי שמומחה בחקירות ביטוח, הוא גם “תותח” במה שמכונה חקירות אישות.

אישיות וכימיה
אל תתקשרו עם חוקר פרטי שהוא פטפטן ויהיר, או כזה שמספר לכם על לקוחותיו האחרים. מחר הוא עלול לספר גם עליכם. העדיפו חוקר שמקרין קור רוח, שלווה ואיפוק. בפגישה הראשונה איתו שימו לב לכימיה אם נוצרת ביניכם. שירות מסוג זה יש בו יסודות אינטימיים, לפעמים גם פסיכולוגיים, וחשוב שתהיה בין הצדדים הבנה מלאה וכמובן, אמון.

אתיקה מקצועית
בתחום החקירות הפרטיות השוליים הם רחבים מאוד ואפשר בנקל לגלוש אל פעולה שאיננה חוקית. חוקר פרטיבעל אישיות אתית וחזקה, יודע לפעול מתוך דבקות במטרה ועם זה, להישאר בטריטוריה החוקית והמוסרית. חוקר פרטי מתבקש לא פעם להעיד לפני ערכאות שונות של בתי משפט, לכן כדאי שהחוקר שלכם יהיה בעל אישיות אמינה ומהימנה.

חדשנות
כדי להוסיף להיות יצירתי, חוקר פרטי צריך להיות מעודכן בכלים המתחדשים בתחום החקירות והמודיעין, כלים טכנולוגיים ואחרים. למשל, אם הוא עוסק במודיעין עסקי או “ריגול תעשייתי”, הוא צריך להבין מבנים ארגוניים ודפוסי עבודה בני זמננו. חוקר פרטי מקצוען, מתעדכן בלי הרף במה שמתחדש בעולם, בכל אמצעי, לרבות באמצעות תערוכות בינלאומיות והשתלמויות מקצועיות.

כל הזכויות שמורות לאתר ערן חקירות
כתבה: סיגל בוכניק פוטש, כתיבת תוכן שיווקי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן